Grécko

Oficiálny názov Grécko (Grécka republika)
Hlavné mesto Atény
Štátne zriadenie parlamentná republika
Náboženstvo ortodoxná cirkev
Úradný jazyk gréčtina
Časový posun (UTC+2)/(UTC+3) (zimný/letný)

Zvyky

Gréci sú veľmi priateľskí a pohostinní, preto pozvanie do rodiny vnímajte ako česť.

Na návštevu do rodiny sa nosia rôzne darčeky ako napríklad víno, koláč alebo kvety.

Pri zoznamovaní je treba podať vždy ruku a zvykom je pobozkanie na obe líca.

Miestni ľudia používajú veľmi gestikuláciu, avšak nikdy nepoužite gesto spojených prstov alebo palca „OK“, je to považované za vulgárne gesto.

Zabudnite na dochvíľnosť. Gréci považujú za vhodné meškať na rodinné stretnutie aspoň pol hodinu. Takisto treba mať na vedomí, že v rámci večierkov sú aj tance, do ktorých by ste sa mali zapojiť.

Grécko patrí už dlhé roky medzi jednu z najobľúbenejších dovolenkových destinácií. Rozprestiera sa na juhovýchode Európy medzi Iónskym a Egejským morom s obrovským množstvom menších alebo väčších ostrovov, medzi ktorými existuje pomerne veľký kontrast. Okrem mora a pekných pláží tu návšetvníci môžu nájsť aj bohatú históriu a pamiatky.

História

Dejiny Grécka patria medzi najdlhšie zaznamenané zo všetkých európskych krajín, ktoré si pamätajú obdobie Sparty, Rímskej ríše, Perzskej ríše atď. Siahajú až do roku 2 000 pred Kr. a vďaka tomuto faktu je krajina veľmi bohatá na pamiatky. Medzi najznámejšie tak patria napríklad Akropola v Aténach – symbol klasického gréckeho umenia a kultúry, Parthenón – hlavný chrám antických Atén, Meteora – Monastiere na vrcholkoch skál v oblasti Tesálie.

Fauna

Grécko nepatrí medzi krajiny bohaté na živočíšstvo. Napriek tomu je tu však možné nájsť pomerne bežné európske živočíchy ako medvede, rysy, vlci, srnky, líšky, diviaky. Z vtáctva sa tu vyskytujú sokoly, orly alebo sovy. Keďže je Grécko prímorská krajina, more je plné rôznych druhov rýb, ale aj morských ježkov a medúz, ktoré dokážu byť aj nebezpečné.

Flóra

Z rastlinnej časti Grécka sa dá povedať, že krajina je pomerne bohatá na zeleň, ktorou je pokrytá asi polovica celého územia. K nájdeniu sú tu rôzne druhy ihličnanov, listnatých stromov, ktoré sú väčšinou menšieho vzrastu, a samozrejme aj prímorských typov. Medzi najcharakteristickejšie patria však olivovníky a cypriš.

Gastronómia

Grécka kuchyňa patrí medzi tie pestrejšie a zdravšie. Základnou surovinou je olivový olej, paradajky, cuketa, cibuľa, cesnak, olivy, ovčí a kozí syr. Typickými jedlami sú gyros, tzatziki a vynikajúci grécky jogurt.

Čo je dobré vedieť

Na cestovanie do tejto krajiny postačí mať pri sebe platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. V Grécku platí dohoda o poskytnutí zdravotnej pomoci zdarma v prípade úrazu alebo iných súrnych prípadoch. Čo sa týka rizík, krajina je bezpečná, nebezpečenstvo tak môže nastať iba pri nadmernom pobyte na slnku, ostrých kameňoch vo vode alebo už spomenutých morských ježkoch a medúzach.

Destinácie

Články