Zvyky

Austrálčania sú pri konverzácií veľmi strohí, priami. Netreba to chápať ako urážku a drzosť, pre nich je to bežné. To, čo hovoria myslia úprimne a bez skrytých významov.

Prepitné nie je rozšírené tak, ako napríklad v USA alebo v Európe. Dáva sa výnimočne, napríklad v lepších reštauráciách sa dáva asi 10%.

Austrálčania patria medzi zvedavých, priateľských a nápomocných ľudí s dobrým srdcom. Pri návšteve veľmi rýchlo nadviažete kontakt či už v bare, parku alebo pri grilovaní. Nikdy však pri vtipkovaní nepoužívajte rozdiely etnických skupín.

Ročné obdobia v Austrálii sú opozitom tých Európskych. Preto ak sa vydáte cez Vianočne sviatky do tejto krajiny, môžete si so sebou vziať plavky a slnečné okuliare. Darčeky môžete rozbaľovať pri horúčavách na pláži.

Canberra ako riešenie konfliktu hlavného mesta

Canberra je hlavným mestom Austrálie s počtom obyvateľov asi 500000. Bola vybraná ako budúce hlavné mesto ako kompromisné riešenie medzi Sydney a Melbourne. Pred kolóniami bolo miesto osídľované kmeňmi Ngunnawal a Walgalu. Medzi hlavné pamiatky v meste patria Parlament, Kostol sv. Jána Baptistu, Pomník lode kapirána Cooka alebo Pamätník austrálských vojnových hrdinov.

Články