Brazília

Oficiálny názov Brazílska federatívna republika
Hlavné mesto Brazília
Štátne zriadenie republika
Náboženstvo kresťanstvo
Úradný jazyk portugalčina
Časový posun (UTC-2 až -5/UTC-3 až -6) (zimný/letný)

Zvyky

Pri rozprávaní sa nezľaknite toho, že domáci veľmi používajú gestikuláciu, mimiku a iné typy reči tela. Dopĺňa to ich verbálnu komunikáciu.

Pri reštauráciách a hoteloch nie je zahrnuté prepitné, jeho výška by mala byť približne 10%.

Niektoré zvyky sú veľmi podobné tým našim v Európe. Pri zoznamovaní a takisto pri odchode sa podávajú ruky. Časté sú pozvania na čaj alebo kávu a pri návštevách je slušné priniesť nejaký menší dar.

Národným športom Brazílie je futbal, preto sa snažte pri tejto téme tváriť, že vás zaujíma, aj keď to nemusí byť pravda.

Brazília je najväčší a najľudnatejší štát v Južnej Amerike. Na území sa rozkladá najväčší dažďový prales Amazonský prales. V minulosti bola hlavnou kolóniou Portugalska, ktoré po sebe zanechalo v tejto krajine kultúru. Nájdete tu rozprávkovú prírodu, exotické pláže a veľmi energické a priateľské obyvateľstvo.

História

Brazília nemá históriu tak bohatú, ako európske štáty, ale napriek tomu má čo ponúknuť. Už v minulosti bolo pobrežie navštevované španielskymi a portugalskými moreplavcami. Vzťahy medzi pôvodným obyvateľstvom a ľuďmi z kolónií poznačili históriu v zmysle zaberania pôdy, nútených prác na plantážach a kresťanstva.

Fauna

Krajina, v ktorej sa nachádza až 5 ekosystémov má naozaj veľmi pestré živočíšstvo a rastlinstvo. Žije tu najväčšie množstvo druhov cicavcov, rýb, hmyzu, plazov, vtákov. Mnohé z nich však patria medzi ohrozené druhy.

Flóra

Príroda je niečo, čo je na Brazílii najzaujímavejšie. Nachádza sa tu veľmi bohatá a rôznorodá vegetácia a nájdete tu až 55 tisíc druhov rastlín, najviac z nich najmä v Amazonke a jej okolí. Takisto je tu 350 chránených oblastí, z ktorých sú niektoré vyhlásené za národné parky.

Gastronómia

Keďže bola Brazília v minulosti kolóniou, mnoho ľudí tvrdí, že čistá brazílska kuchyňa neexistuje. Existuje ako kombinácia viacerých krajín, najmä Portugalska. Domáci však dbajú na zdravú výživu a ľahké jedlá, ktorých základnými surovinami sú napríklad ryža, čierna fazuľa, ale aj slanina, zelenina a ovocie. Medzi typické jedlá patrí Vatapá, Sarapatel, Caruru, Churrasco.

Čo je dobré vedieť

Pre vstup do krajiny budete potrebovať cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po príchode do krajiny. Víza nepotrebujete, pokiaľ dĺžka vášho pobytu neprekročí 90 dní. Špeciálne očkovania Brazília nevyžaduje, avšak ak plánujete výlet do Amazonky, odporúča sa podstúpiť očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde typu A,B a proti týfusu. Kvalita nemocničných zariadení závisí od lokality. Pri úraze je pomoc zdarma poskytnutá len vo verejných nemocničných zariadeniach, inak si návštevník musí hradiť plnú sumu sám, preto sa takisto odporúča zahraničné poistenie.

Destinácie

Články