Portugalsko

Oficiálny názov Portugalská republika
Hlavné mesto Lisabon
Štátne zriadenie poloprezidentská republika
Náboženstvo rímsko-katolícke
Úradný jazyk portugalčina
Časový posun (UTCAzory UTC-1/UTC+1, Azory UTC) (zimný/letný)

Zvyky

Portugalcov veľmi potešíte, keď u Vás uvidia čo i len malú snahu hovoriť ich jazykom. Ak použijete jediné slovo, príjmu ho s vďakou. Nikdy však nezamieňajte portugalčinu so španielčinou aj napriek tomu, že sa tieto dva jazyky podobajú. Považovali by to za ignoráciu.

Pri predstavovaní vždy dotyčnému potraste rukou. Medzi ženami priateľmi a známymi je bežný boz na obe líca.

Portugalci sú veľmi pobožní ľudia, preto v rámci katolíckej cirkvi rešpektujte autority. Nikdy si pri návšteve kostola neoblečte tričko s holými ramenami, sukňu alebo krátke nohavice.

Portugalsko je najzápadnejšia krajina v Európe s jediným susedom Španielskom. Ku krajine patria aj Azorské ostrovy a súostrovie Madeira. Portugalsko ponúka kolonizačnú históriu, pamiatky a more.

História

Portugalsko ponúka bohatú históriu zameranú prevažne na objavné kolonizačné plavby. Za čias Rímskej ríše bolo ovládnuté Rimanmi, neskôr sa tu striedali germánske kmene, Vizigóti a Arabi. Významnou krajinou sa stalo hlavne vďaka moreplavcom, ktorí získali kolónie v blízkej Afrike, ale i v Indii a v Južnej Amerike.

Fauna

Najrozšírenejšími zvieratami v Portugalsku sú zajac, králik a líška. Ďalej sa tu vyskytujú bežné Európske zvery ako srnky, kanci, fretky alebo vydry. Vďaka svojej polohe tu možno nájsť aj mnoho druhov vtákov a rýb – sardinky, tuniak, treska.

Flóra

Flóra v Portugalsku je ovplyvňovaná Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. V krajine sa nachádza mnoho stepí, kríkov a zo stromov tu môžete nájsť eukalyptus, borovice, orechy, duby, ale aj citrusovníky, figovníky a iné.

Gastronómia

S Portugalskou kuchyňou ste sa možno ešte nestretli, no má čo ponúknuť. Tá je ovplyvnená z minulosti rímskou a arabskou, ale aj rybármi a poľnohospodármi. Medzi obľúbenými ingredienciami sú olivový olej, ryby, zemiaky, ryža. Porcie tu bývajú veľmi veľké, takže nie je nič neobvyklé, ak si niekto objedná polovičnú, ktorá napriek tomu dokáže nasýtiť dospelého človeka. Medzi známe jedlá patria napríklad polievka Caldo verde, treskové koláče Bolinhos de bacalhau alebo jedlo z morských plodov Caraplana.

Čo je dobré vedieť

Pre návštevu Portugalska ako krajiny Európskej Únie Vám stačí platný cestovný pás alebo občiansky preukaz. V prípade menších zdravotných problémov sa môžete informovať v miestnych lekárňach, s vážnejšími navštívte nemocnicu.

Destinácie

Články