Austrália

Oficiálny názov Austrálske spoločenstvo
Hlavné mesto Canberra
Štátne zriadenie parlamentná konštitučná monarchia
Náboženstvo kresťanstvo, bez vyznania
Úradný jazyk angličtina
Časový posun (UTC+8 až +10/UTC+8 až +11) (zimný/letný)

Zvyky

Austrálčania sú pri konverzácií veľmi strohí, priami. Netreba to chápať ako urážku a drzosť, pre nich je to bežné. To, čo hovoria myslia úprimne a bez skrytých významov.

Prepitné nie je rozšírené tak, ako napríklad v USA alebo v Európe. Dáva sa výnimočne, napríklad v lepších reštauráciách sa dáva asi 10%.

Austrálčania patria medzi zvedavých, priateľských a nápomocných ľudí s dobrým srdcom. Pri návšteve veľmi rýchlo nadviažete kontakt či už v bare, parku alebo pri grilovaní. Nikdy však pri vtipkovaní nepoužívajte rozdiely etnických skupín.

Ročné obdobia v Austrálii sú opozitom tých Európskych. Preto ak sa vydáte cez Vianočne sviatky do tejto krajiny, môžete si so sebou vziať plavky a slnečné okuliare. Darčeky môžete rozbaľovať pri horúčavách na pláži.

Austrália ja štát na južnej pologuli a zároveň je to šiesta najväčšia krajina na svete, jediná, ktorá sa rozkladá na celom kontinente. Je veľmi bohatá na faunu a flóru, čo je dôvodom obrovského záujmu turistov. V jej ponuke sú nielen pôvabné mestá, ale aj nádherná a nebezpečná príroda.

História

Austrália bola obývaná už asi pred 50 tisíc rokmi. Pôvodní obyvatelia sú domorodí aborigéni a ostrovania z Torreskej úžiny. Neskôr bola kolonizovná Veľkou Britániou

Fauna

V krajine je k nájdeniu obrovské množstvo živočíšstva, ktoré sa nevyskytuje nikde inde na svete. Medzi najcharakteristickejšie druhy patrí napríklad klokan, medveď koala, emu, kakadu tasmanský diablik. Veľké zastúpenie tu majú aj rôzne druhy vodných živočíchov. Z vtáctva sa tu nachádzajú rôzne druhy papagájov, orlov a jastrabov. Okrem týchto druhov je tu však aj živočíšstvo z nebezpečnejšej časti, ako napríklad Medúza štvorhranka, Taipan veľký, Krátkochvostá raja, krokodíly a rôzne druhy jedovatého hmyzu.

Flóra

Ako fauna, tak i flóra je v Austrálií veľmi bohatá. Rôznorodé podnebie ovplyvňuje prítomnosť suchomilných a vlhkomilných rastlín. Najznámejším zástupcom je nepochybne strom eukalyptus, ďalej sú tu nízke kríky, husté tropické lesy s množstvom stromov rôzneho druhu, subtropické lesy, husté dažďové pralesy, kaktusy, opuncia.

Gastronómia

Nakoľko je Austrália kolóniou, kuchyňu tvoria rôzne kultúry, napríklad francúzska a anglická. Typickými špecialitami sú dary mora, raky a kraby, ale aj klokanie a pštrosie mäso.

Čo je dobré vedieť

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a vízum. Ak chcete navštíviť miesta tohto oceánskeho štátu, je dobré byť zaočkovaný proti hepatitíde B, tetanu, rubeole a mumsu. Zdravotnícky systém je v obývanej zóne však veľmi efektívny.

Destinácie

Články