Thajsko

Oficiálny názov Thajské kráľovstvo
Hlavné mesto Bangkok
Štátne zriadenie konštitučná monarchia
Náboženstvo budhizmus
Úradný jazyk thajčina, čínština
Časový posun (UTC+7/UTC+6) (zimný/letný)

Zvyky

Obyvatelia Thajska pri komunikácií používajú úsmev. Berte teda na vedomie, že ak budete neustále zamračení, budú to považovať za zlú výchovu.

Pri rozhovore nikdy nekritizujte kráľovskú rodinu, ktorú si Thajčania veľmi vážia. Takisto hovorte len v dobrom o budhizme a Budhových podobizniach, ktoré považujú za sväté.

Pri stretnutiach sa nikdy nepodávajú ruky ako v iných krajinách. Namiesto toho sa mierne ukloňte, pričom ruky budete mať spojené, akoby ste sa modlili.

V Thajsku je považované za smiešne, pokiaľ pri vstúpe do reštaurácie pozdravíte personál alebo dieťa.

Thajsko je štát nachádzajúci sa v juhovýchodnej Ázii a zároveň jedna z turisticky najobľúbenejších krajín na celom svete. Jeho rozloha je asi pol milióna kilometrov štvorcových a je domovom pre takmer 70 miliónov obyvateľov.

História

Dejiny tejto krajiny sa začali písať niekedy v 3. storočí, kedy sa začala tu začali usídľovať prvé kmene. Neskôr sa Thajsko stretlo s kolonizátormi, čo znamenalo prvý kontakt s Európou, avšak kolóniou sa nikdy nestalo. Nájdete tu tak zachovanú kultúru, tradície a pamiatky.

Fauna

V Thajsku sa nachádza vyše 200 národných parkov a rezervácií, čiže živočíšstvo je pomerne bohatou zložkou tunajšej prírody. Veľmi typickým druhom sú opice giboni, ktorých je možné stretnúť bežne na cestách. Okrem nich sa môžete odviezť napríklad na slonovi, ktorý môže byť veľmi príjemným spoločníkom. V morských vodách nájdete množstvo rýb, korytnačiek a dokonca i žralokov.

Flóra

V južnej časti krajiny sa nachádzajú dažďové pralesy, ktoré zaručujú rastlinnú rôznorodosť. Miestnu vegetáciu tvorí veľké množstvo druhov kvetov, ovocných stromov, bambusov a najtypickejšia rastlina, ktorá je taktiež symbolom krajiny, orchidea.

Gastronómia

Miestna kuchyňa je jednou z najzaujímavejších častí pri návšteve tejto krajiny. Mnohí ju považujú za tú najlepšiu a najpestrejšiu. Medzi typické ingrediencie patrí napríklad ryža, čili papričky, koriander, bazalka, ryby, morské plody, citronela, koriander alebo korenie karí.

Čo je dobré vedieť

Pre vstup do krajiny budete potrebovať iba platný cestovný pas, vízum nie je potrebné. Vakcinácia nie je povinná, avšak odporúčaná. Pred návštevou by ste mali zvážiť očkovanie proti hepatitíde typu A, typu B, brušnému týfusu, proti malárií a mengikoku.

Destinácie

Články