Rusko

Oficiálny názov Ruská federácia
Hlavné mesto Moskva
Štátne zriadenie federatívna republika
Náboženstvo pravoslávne, islam, katolíci, židia
Úradný jazyk ruština
Časový posun (UTC+2 až +12/UTC +3 až +13) (zimný/letný)

Zvyky

Pri prvom stretnutí s domacím občanom Ruska sa snažte dodržiavať očný kontakt, ale nie príliš "zízavý". Odvrátenie zraku pri komunikácií je veľmi neslušné.

Ak sa nachádzate v skupine viacerých ľudí, snažte sa vyhnúť žuvania žuvačky a to najmä s otvorenými ústami. Takisto nikdy nestojte s rukami vo vreckách alebo nepískajte a to ani pri potlesku.

Obyvatelia Ruska sú veľmi konzervatívní, preto si dajte pozor na to, čo máte na sebe oblečené a to obzvlášť pri návšteve nábožensky založených rodín. Ženy by sa mali vyhnúť hlbokým výstrihom a inému odhalovaniu tela. Ďžínsy sú takisto považované za neslušné oblečenie.

Ak sa vám náhodou podarí šliapnuť niekomu na nohu, počkajte, pokým vám dotyčný alebo dotyčná šliapnu naspäť. Je to bežný zvyk medzi domacími.

Rozlohou najväčší štát na Zemi sa rozprestiera na východnej časti Európy a na takmer celej časti severnej Ázie. Je domovom pre takmer 150 miliónov obyvateľov, čo ho robí deviatou najľudnatejšou krajinou na svete. Územie je rozdelené až do 9 časových pásiem a do 84 samosprávnych celkov, z toho 22 republík.

História

Ruské dejiny siahajú do 10. storočia, o čom svedčia staroruské dokumenty pod názvom Poccia. Už odvtedy sa začala písať rozsiahla história, kedy bola táto krajina dôležitá pri obrovskom množstve svetových udalostí a to platí aj dodnes.

Fauna

Rusko je, čo sa týka živočíšstva, veľmi podobné ostatným krajinám v Európe. V prírode nájdete napríklad medvede, vlkov, jelene, zajace, líšky, losy, orly, labute, kaprov a iné.

Flóra

Keďže Rusko zasahuje do viacerých časových pásiem, jeho vegetácia je veľmi rozmanitá. Nájdeme tu viacero typov podnebí, čomu sa prispôsobuje aj samotné rastlinstvo. Na severe v arktickej zasneženej oblasti sú lišajníky, v tajgách ihličnaté stromy ako smreky, borovice. Juh tvoria lesostepy. Ďalej tu nájdete brezy, jedle, buky alebo jelše.

Gastronómia

Pri návštevách v ruských rodinách nájdete na stole prevažne všetko, čo možnosti dovolia. Najčastejšie sa môžete stretnúť napríklad s uhorkami, klobásou, rybami, kapustou. Populárne sú studené jedlá. Medzi veľmi typickú ruskú pochutinu patrí polievka s názvom Boršč.

Čo je dobré vedieť

Pre návštevu krajiny ako je Rusko budete potrebovať cestovný pas platný minimálne 3 mesiace po skončení víza. Pri vstupe sú cudzinci povinní vyplniť migračnú kartu a neskôr pri výjazde z krajiny ju odovzdať.

Destinácie

Články