Spojené štáty

Oficiálny názov Spojené štáty americké
Hlavné mesto Washington
Štátne zriadenie federatívna prezidentská republika
Náboženstvo protestanti, katolíci, židia, pravoslávni, moslimovia
Úradný jazyk angličtina
Časový posun (UTC-5 až UTC-10/UTC-6 až UTC-11) (zimný/letný)

Zvyky

Na rozdiel od niektorých iných krajín, kde je gesto spojeného ukazováka a palca vulgárne, tu je významom pre „OK“. Avšak aj tu existujú vulgárne gestá a jedným z nich je vztýčený prostredník.

Spojené štáty patria medzi najväčších vyznávačov Vianoc, preto sviatky strávene v tejto krajine môžu byť naozaj zaujímavým zážitkom.

Ak ste v spoločnosti, nezľaknite sa, ak sa rozoberá nejaká citlivá téma. Američania sa dokážu rozprávať o všetkom. Vyhnite sa však prílišnému sťažovaniu a rozprávaniu o druhých.

Na rozdiel od ostatných krajín, v Spojených štátoch ľudia bežne chodia v domácnosti obutí.

Spojené štáty sú federatívny štát nachádzajúci sa v Severnej Amerike s obyvateľstvom približne 320 miliónov. Skladajú sa z 50 jednotlivých štátov, medzi ktorými existujú prírodné a kultúrne kontrasty.

História

Napriek tomu, že táto krajina nepatrí medzi najstaršie tie najstaršie, má z histórie čo ponúknuť. Už od svojho vzniku hrá veľmi dôležitú a významnú rolu vo svetovom dianí a politike. Spojené Štáty od začiatku kolonizácie Veľkou Britániou bojovali o svoju nezávislosť, čo sa im podarilo 4. júla 1776 a následne sa tento deň stal veľkým štátnym sviatkom. Na základe tejto histórie sa tu nachádza veľké množstvo pamiatok.

Fauna

Vďaka svojej rozlohe majú Spojené štáty rozmanité živočíšstvo i rastlinstvo. Zo zvieracieho zastúpenia sa tu nachádzajú napríklad medvede Grizzly, losy, jelene, líšky, bobry, vydry, bizóny alebo typický Orliak bielohlavý, ktorý je národným symbolom slobody.

Flóra

V krajine je veľká rozloha pokrytá lesmi, ktoré sú na severe skôr listnaté alebo zmiešané. Tam sa vyskytujú napríklad javory, duby alebo obrovské sekvoje. Ak sa presuniete viac k juhu, nájdete tam subtropické druhy ako napríklad palmy.

Gastronómia

V očiach mnohých ľudí je americká kuchyňa priveľmi nezdravá, tučná a maškrtná. V skutočnosti je to však zmes rôznych kuchýň z celého sveta. Pôvodne bola ovplyvnená tou indiánskou, ktorá však bola neskôr obohatená o zemiaky, paradajky, či kukuricu, ktorá bola dovezená kolonizátormi. Veľmi populárnymi jedlami sú napríklad sendvič, hamburger alebo pizza. Typickou pochutinou na deň vďakyvzdania je moriak.

Čo je dobré vedieť

Pre vstup do krajiny potrebujete platný cestovný pas a takisto musíte zaplatiť vízum, o ktoré musíte individuálne požiadať. Jeho cena je 100 amerických dolárov. Pri rôznych úrazoch a nehodách sa môže stať, že budete platiť vysoké sumy, preto sa odporúča zahraničné poistenie.

Destinácie

Články