Japonsko

Oficiálny názov Japonsko
Hlavné mesto Tokio
Štátne zriadenie konštitučná monarchia
Náboženstvo šintoizmus, budhizmus
Úradný jazyk japončina
Časový posun (UTC+9) (zimný/letný nie je)

Zvyky

Japonci nemajú radi telesný kontakt, takže sa pri predstavení nikdy nesnažte podať tomu druhému ruku.

Pri stolovaní sa nerozprávajte a nejedzte s plnými ústami. Smrkanie a grganie je na rozdiel od iných ázijských štátov považované za neslušnosť, avšak chlípanie ja v poriadku.

Ak plánujete na návštevu priniesť nejaký darček, snažte sa vyhnúť párnym množstvám a obzvlášť číslu 4, ktoré je považované za číslo smrti.

Pokiaľ ste na ulici a ste hladní, skúste to chvíľu vydržať. Jedenie postojačky je považované za neslušné.

Japonsko je ostrovný štát ležiaci na východe Ázijského kontinentu. Skladá sa z viac ako 3000 ostrovov, no najväčšie z nich sú Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšu. Mnoho z nich je vulkanického pôvodu. Táto krajina ponúka toho mnoho z histórie, architektúry, prírody a gastronómie.

História

Japonsko a jeho obyvatelia žili dlhé veky izolovaní od zvyšku sveta. Prvé zmienky sa datujú od roku 660 pred našim letopočtom a už vtedy tu vládol prvý japonský cisár. Krajina si vytvárala vlastnú nezávislú kultúru, ktorú si zachovala dodnes. Nachádza sa tu veľa pamiatok vrátane známych svätýň alebo chrámov.

Fauna

Keďže je Japonsko ostrovný štát, veľmi veľkú časť fauny tvoria práve morské živočíchy, vyskytujúce sa či už v hlbokých alebo plytkých vodách – kraby, mušle, sépie, chobotnice, krevety, ryby, veľryby. Zo suchozemského živočíšstva sa tu nachádzajú napríklad líšky, japonské jelene, opice makak a medvede.

Flóra

Zhruba dve tretiny Japonska pokrývajú lesy, na severe sú skôr ihličnaté. Veľmi typickými stromami sú čerešňové stromy sakury, ktoré svojimi ružovými kvetmi vedia nadchnúť nejedného milovníka prírody. Ďalej sa tu nachádzajú aj bambusové lesy, ktoré poskytujú úžitkové drevo a bambusové výhonky, ktoré sa dajú konzumovať.

Gastronómia

Japonsko patrí medzi krajiny s veľmi známou gastronómiou. Najčastejšími surovinami pre prípravu pokrmov je ryža, ryby, wasabi, rezance, zelenina a ovocie. Najtypickejším Japonským jedlom je nepochybne suší – pokrm pripravený z ryže ochutenej octom so surovou rybou, avokádom, alebo inou zeleninou, zrolovaná do morských rias.

Čo je dobré vedieť

Pre vstup do krajiny je potrebný cestovný pas, ktorý bude platný ešte minimálne dva mesiace po vstupe do krajiny. Víza nepotrebujete v prípade, ak do krajiny idete po turistických cestách na dobu trvajúcu maximálne 90 dní. Zdravotníctvo je porovnateľné so Slovenskom. Existujú tu zdravotnícke zariadenia orientujúce sa špeciálne pre starostlivosť o cudzincov. Bez poistenia si akékoľvek ošetrenie musíte hradiť sami.

Destinácie

Články