Rakúsko

Oficiálny názov Rakúska republika
Hlavné mesto Viedeň
Štátne zriadenie parlamentná demokracia
Náboženstvo rímskokatolícka cirkev, evanjelická cirkev, protestantská cirkev
Úradný jazyk nemčina
Časový posun (UTC+1)/(UTC+2) - (zimný/letný)

Zvyky

Otváracie hodiny v Rakúsku sú zákonom stanovené na pondelok až piatok od 05:00 do 21:00, v sobotu do 18:00. V nedeľu a počas štátnych sviatkoch sú všetky obchody i inštitúcie zatvorené. Samozrejme s výnimkou miest súvisiacich s cestovaním ak letiská, železničné stanice a pod. 

V Rakúsku sa treba za poskytnutú kvalitu služieb patrične odvďačiť. Platí tu nepísané pravidlo, že v hotelovom bare by ste mali utratiť primeranú čiastku počas ubytovania. Primeraná čiastka – cena ubytovania vynásobená počtom hviezdičiek hotela podelená číslom desať. V reštauráciách či baroch je tringelt 5 – 10 % primeraný. 

Rakúske obyvateľstvo je stále veľmi formálne. Zaužívaný pozdravom je ,,Grüß Gott“, ale aj nám známe a zvučnejšie ,,Servus“. Medzi kliše tu určite ešte nepatrí ani bozk na ruku dáme patriaci dáme.

Krajina rozprestierajúca sa v strede Európy, na západe hraničiaca so Slovenskom. Rakúsko je stabilnou krajinou rozdelenou na 9 spolkových krajín. Všetkých 9 spolkových krajín sa môže pýšiť množstvom pamiatok, ktoré im zanechala bohatá história tejto krajiny. Práve preto je Rakúsko obľúbenou turistickou destináciou. Veľkú časť povrchu Rakúska pokrývajú Alpy. Panenská príroda, priezračné vody Álp, turistické chodníky či niekoľko kilometrové zjazdovky na vrcholoch štítov lákajú mnohých turistov v každom ročnom období.

História a pamiatky  

Zaujímavá a bohatá história prináša krajine mnohé historické pamiatky. Krajina je rodiskom známych umelcov ako napríklad skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. Najnavštevovanejšími mestami a pamiatkami sú:

  • barokový palác Schönbrunn
  • gotická stavba Stephansdom (dóm Sv. Štefana)
  • Salzburg
  • Viedeň 
  • obľúbené hrady – Hardegg, Artstetten, Hohenwerfen
  • bazilika v štajerskom Mariazelli - najvýznamnejšie rakúske rímskokatolícke pútnické miesto

Príroda a výlety

Milovníkom prírody krásy Rakúska splnia tie najkrajšie sny. Prepracovanosť a dostupnosť turistických miest a k nim vedúcich chodníkov je priam dokonalá. Alpy ponúkajú mnohé formy aktivít a dovolenkovým útočiskom sa môžu stať tak ako v zimných mesiacoch aj letných. Zimné obdobie praje lyžiarom s prídavkom všemožných druhov zimných športov alebo oddychom v jednom z mnohých kúpeľných centier. Leto nepatrí len turistike, ale aj cyklistike či vodným športom. Rozvinutá infraštruktúra umožňuje precestovať celé Rakúsko. Nájdete tu ruch veľkomesta, tak ako aj ticho v tradičných alpských dedinkách. Krajina sa pýši aj najväčším národným parkom strednej Európy - Nationalpark Hohe Tauer (Národy park Vysoké Taury). Park tvoria ľadovcové plochy, alpské lúky i vodopády.

Kuchyňa

Vysoká úroveň rakúskej gastronómie siaha až do čias minulých. Už kancelár Metternich si pochutnával na Sacheroveje torte – nielen pýche Franza Sacher, dnes už celého Rakúska. K sladkej maškrte sa dokonale hodí pravá Viedenská káva. Obľúbenými sú aj slávne Mozartove gule – čokoládové gule plnené marcipánom. Rakúsku kuchyňu možno prirovnať k českej, ale nájdete tu vplyv aj talianskej, nemeckej či maďarskej. Viedenský rezeň z teľacieho mäsa je národnou špecialitou, ku ktorej patrí pravé rakúske pivo. To je však spravidla sladšie. Z destilátov nezabudnite na rakúske vína

Doprava 

Do Rakúska sa môžete vydať tak ako autom, tak aj verejnou dopravou – vlaky, autobusy. Krajina je ľahko dostupná najmä zo Slovenska. Pri výlete autom nezabúdajte na diaľničnú známku a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Netypickým pravidlom, na ktoré je prihliadané pri bežnej kontrole je, že každý člen posádky musí mať vo vozidle po ruke reflexnú vestu. Autobusová doprava je veľmi vyspelá a mnohí súkromníci ponúkajú priamo výlety v srdci Rakúska. V neposlednom rade je potrebné spomenúť Dunaj. Lodná doprava je súčasťou pravidelnej linky, pre väčší pôžitok je možné využiť aj súkromnú lodnú dopravu a zabezpečiť si tak výlet svetoznámou riekou.

Na čo nezabudnúť pred cestou? 

Na cestu do krajiny sa nemusíte špeciálne pripravovať. Na vstup do krajiny vám postačí občiansky preukaz, mladším výletníkom zabezpečte pas. Colné predpisy sú primerané. Bezpečnosť v krajine je na veľmi vysokej úrovni, pozornosť si však zaslúžia rušnejšie miesta plné turistov.

Destinácie

Články