Oficiálny názov Spojené štáty mexické
Hlavné mesto Mexico City
Štátne zriadenie federatívna republika
Náboženstvo rímsko-katolícke
Úradný jazyk španielčina
Časový posun (UTC-8 až UTC-6/UTC-9 až UTC-7) (zimný/letný)

Zvyky

Pri komunikácií je vhodné použiť oslovenie Seňor, Seňora alebo titul daného človeka, napríklad doktor.

Pokiaľ ste na svojej narodeninovej oslave a ste na rade, aby ste si vzali prvý kúsok torty, môžete očakávať, že vás niekto zozadu chytí za hlavu a vrazí vám ju do torty. Je to pre nich tradícia, preto by ste sa nemali na to hnevať.

Mexičania pri konverzácií stoja blízko seba. Preto sa toho neľaknite a nesnažte sa ustúpiť, bolo by to od vás nezdvorilé.

Mexiko je štát, ktorý oddeľuje Severnú a Južnú Ameriku nachádzajúci sa v Strednej Amerike. Je domovom pre asi 120 miliónov obyvateľov a najmä vďaka svojej dávnej histórii patrí medzi turisticky zaujímavé destinácie.

História

Dejiny Mexika sú veľmi zaujímavým a tajomnám prvkom tejto krajiny a ich začiatok sa datuje niekedy pred 25 000 rokmi. Najcharakteristickejším spojením s Mexikom sú pôvodní obyvatelia Aztékovia a Mayovia, ktorí po sebe zanechali množstvo prastarých stavieb, pamiatok a tajomstiev.

Fauna

Zo živočíšstva má veľmi veľké zastúpenie hmyz. Veľmi nepríjemným známym druhom sú moskyty, ktorí prenášajú maláriu a žltú zimnicu, takže si pri návšteve treba dávať pozor. Ďalej tu môžete nájsť medvede, vydry, jelene, srnky,  jaguáre, pásovce a iné.

Flóra

Vďaka svojej polohe sa v Mexiku vyskytuje množstvo tropických rastlín, medzi ktoré patria rôzne druhy paliem. Flóra hrá veľmi dôležitú úlohu v hospodárstve, nakoľko plodiny sú hlavným zdrojom obživy. Pestuje sa tu káva, ryža, kakao, tabak, bavlna, cukrová trstina a iné.

Gastronómia

Mexická kuchyňa patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie na celom svete. Jej lahodná a najmä pikantná chuť si dokáže podmaniť nejdenú chuťovú bunku. Medzi hlavné ingrediencie patrí fazuľa, kukurica a čili papričky, ktoré tvoria typické jedlá ako Tacos alebo Burritos.

Čo je dobré vedieť

Pri návšteve si musíte zaobstarať pas, ktorý bude platiť minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny a neustále musíte mať pri sebe turistickú kartu, ktorú dostanete na letisku. Pokiaľ neprekročíte dĺžku návštevy po dobu 90 dní, nemusíte si zaobstarať víza. Zdravotná starostlivosť v Mexiku vás bude stáť veľa, pokiaľ si neobstaráte poistenie. Kvôli hrozbe moskytov je odporúčaná takisto vakcinácia proti malárií, cholere, žltačke typu A a brušnému týfusu.

Destinácie

Články