Spojené Kráľovstvo

Oficiálny názov Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
Hlavné mesto Londýn
Štátne zriadenie konštitutná monarchia a parlamentná demokracia
Náboženstvo kresťanstvo, islam, bez význania
Úradný jazyk angličtina
Časový posun (UTC+0/UTC+1) (zimný/letný)

Zvyky

v Anglicku platí zdvorilé správanie - pri každej príležitosti používajte: ďakujem, prosím, nech sa páči a rôzne slová kladného hodnotenia.

Angličania majú špecifický humor, ktorý by ste mali akceptovať možno aj napriek tomu, že Vám nie je úplne blízky.

Nikdy pred Britmi neohovárajte iných ľudí. Práve naopak, chváľte a hovorte o nich len v tom dobrom svetle.

Spojene Královstvo je ostrovný štát na severozápade Európy, ktorý tvoria štyri krajiny: Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko. Krajina patrí medzi najdôležitejšie krajiny sveta a teda aj medzi tie, ktoré ľudia najviac navštevujú.

História

Spojené Kráľovstvo tvorí značnú časť histórie a hrá veľkú rolu po celom svete. V 19. storočí sa stalo dominantnou priemyselnou a námornou silou a v období svojho vrcholu sa britské kráľovstvo rozliehalo do veľkosti jednej štvrtiny povrchu zemegule. V polovici 20. storočia bola oslabená dvomi svetovými vojnami.

Fauna

Faunu tvorí podobné zloženie zvierat ako na zvyšku európskych štátov. Jedinečná je v prírodných parkoch. Nakoľko však veľkú plochu pokrýva poľnohospodárska pôda, prirodzená evolúcia nie je podporovaná.

Flóra

Podnebie je ovplyvnené Atlantickým oceánom a počasie je veľmi premenlivé, zrážky sú na takmer dennom poriadku. Kedysi lesnatá krajina sa dnes už považuje za chudobnú na stromy. Približne polovicu plochy zaberajú pastviny, asi štvrtinu poľnohospodárske pôdy a asi 11% lesy. Často sa tu vyskytujú buky, jesene, brezy a borovice.  Vo vyšších oblastiach rastie alpínska vegetácia a skalničky.

Gastronómia

Britská kuchyňa sa veľmi dlhú dobu považovala za nevýraznú a príliš tučnú. V posledných rokoch sa však akoby znovu narodila. V krajine žije veľa kuchárov s udelenou Michelinskou hviezdou, čo svedčí o dobrom gastronomickom zážitku. Po celom svete sú známe klasické Anglické raňajky, ktoré sa skladajú z vajec, slaniny, šunky, párkov, toastov a poprípade cereálií.

Čo je dobre vedieť

Pre vstup do krajiny Slovákom postačí cestovný pás alebo nový občiansky preukaz typu identifikačnej karty, na niektoré územia je však potrebné vybaviť vstupné povolenie. Vzhľadom na to, že Spojené Kráľovstvo je stále v Európskej Únií, vznikne Vám po predložení Európskeho preukazu zdravotnej poisťovne nárok na bezplatnú neodkladnú lekársku starostlivosť. Avšak lieky, očné a stomatologické služby si musíte zaplatiť sami a preto je vhodné si zriadiť poistenie pre pobyt v zahraničí.

Destinácie

Články