Zvyky

Je úplne bežné objednať si v reštaurácii k jedlu pohár vody. Ak však o pohár vody požiadate v Nemecku spravidla vám prinesú minerálku. V Nemecku je netypické piť čistú vodu. Ak budete teda žiadať pohár vody doplňte, že máte záujem o neperlivú vodu. Slabý alkohol teda pivo a víno je povolený už od 14 roku života pod dohľadom dospelých osôb. Konzumácia piva a vína bez dozoru rodičov či dospelých je povolená od 16 rokov. Tvrdšie alkoholické nápoje je povolené predávať osobám po dovŕšení 18 roku života.

Nemci si potrpia na plánovanie a dochvíľnosť. Nikdy nikam nemeškajú. Preto je pre nich aj typické, že na meškajúcu verejnú dopravu večne frflú. Ak vás očakávajú ako hosťa a váš vlak či autobus mešká, ospravedlnia sa vám sami osobne ako hostitelia. Pri meškaní spôsobeného vašou vinou alebo inými okolnosťami určite informujte toho, kto na vás čaká. Nezabudnite sa sami ospravedlniť. Meškanie je totiž kardinálny hriech a osobnou urážkou.

Nemci dbajú na dodržiavanie pravidiel a rešpektujú autority. Dodržujú pravidlá cestnej premávky, predovšetkým rýchlosť či pravidlo pravej ruky. To platí aj pre chodcov. Ak pôjdete cez prechod pre chodcov na červenú, prejdete pravdepodobne sami. Nemci si na pravidlá potrpia a učia ním od mala svoje deti.

V tejto krajine sa stretnete s mnohými vychytávkami spojenými s ochranou životného prostredia. Pre Nemcov je triedenie odpadu prirodzená činnosť. V hoteloch, centrách či obchodných domoch je triedenie odpadu bežné. Nemci sa snažia byť ekologický vo všetkých smeroch.

Hlavné mesto Nemecka sa pýši mnohými významnými historickými pamiatkami.

Historické námestie tu však nehľadajte. Hlavné centrum Berlína - Alexanderplatz tvoria dve fontány, mnoho nákupných centier, berlínska veža Fernsehturm a malý kostol sv. Marienkirche. Historické pamiatky sú rozpŕchnuté po celom meste. Berlín je jedno z najväčších európskych miest, nudiť sa tu určite nebudete.

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť:

Brandenburská brána – symbol spojeného Berlína

Checkpoint Charlie

„Nová“ Synagóga (Neue Synagoge)

Zámok Pfaueninsel – zapísaný v Unesco

Zámok Charlottenburg

Berlínska zoo

Nemecký parlament – Reichstag

Tropical Island – krytý tropický ostrov

Fernsehturm = berlínska eiffelovka

Články