Indonézia

Oficiálny názov Indonézska republika
Hlavné mesto Jakarta
Štátne zriadenie federatívna republika
Náboženstvo islam, kresťanstvo
Úradný jazyk indonézština
Časový posun (UTC+7 až+9/UTC+8 až +10) (zimný/letný)

Zvyky

Pre niektorých výhodou, pre niektorých práve naopak. V Indonézii je veľmi rozšírené fajčenie, s ktorým sa môžete stretnúť naozaj na každom rohu. Nemajú voči tomu žiadne obmedzenia.

Indonézia je moslimský štát, preto treba dbať na oblečenie. Snažte sa nosiť sukne po členky a mať zahalené ramená. To isté platí pri kúpaní, kde sa najmä ženy môžu stretnúť s nepríjemným obzeraním. To je však bezpečné na ostrove Bali a v bazénoch luxúsnych hotelov.

Reč tela v Indonézii je veľmi dôležitá, preto ju pri komunikácií s domácimi využívajte. Dávajte si však pozor na ľavú ruku, ktorá je považovaná za nečistú. Nikdy ňou nič nepodávajte iným ľuďom. Takisto sa nikdy nedotýkajte opačného pohlavia a obzvlášť hlavy.

Takisto ako v iných moslimských krajinách, ani v Indonézii nie je prípustné prejavovanie náklonnosti na verejnosti medzi dvomi pohlaviami. Ak sú však ľudia rovnakého pohlavia, je to akceptovateľné.

Indonézia je štát nachádzajúci sa v juhovýchodnej Ázii, ktorý je tvorený vyše 17 tisíc ostrovmi. S počtom obyvateľov 230 miliónov je štvrtým najľudnatejším štátom sveta.

História

Územie histórie bolo osídľované už pred 2,5 miliónmi rokov, o čom svedčia pozostatky človeka Homo erectus. V 18. storočí sa stala Holandskou kolóniou, neskôr nad ňou prebrala vedenie Veľká Británia.

Fauna

Väčšina Indonézskych ostrovov leží na rovníku a v minulosti bola spojená s územím Ázie, preto sa tu nachádza veľké množstvo ázijských zvierat ako sú slony, orangutany. Ostrovy bližšie k Austrálii sú zase domovom pre rôzne druhy papagájov a iného vtáctva.

Flóra

Rastlinstvo v Indonézii je takisto veľmi ovplyvnené Áziou a Austráliou. Keďže veľkú plochu pokrývajú dažďové pralesy, je tu bohaté spektrum rastlín. Okrem tých tu však nájdete aj savany alebo močiare.

Gastronómia

Indonézia je tvorená obrovským množstvom ostrovov, v ktorých žijú rôzne kultúry, preto sa táto krajina môže pochváliť aj bohatou kuchyňou. Tá je ovplyvnená najmä Indiou a Čínou, ale Európania tu takisto zanechali isté gastronomické prvky. Základnou surovinou je ryža, ktorú nájdete vo väčšine jedál. Naopak, keďže je to krajina s rozšíreným islamom, nenájdete veľa bravčového mäsa.

Čo je dobré vedieť

Pre vstup do Indonézie budete potrebovať pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov. Po prílete musíte takisto vyplniť pasovú sprievodku, ktorú budete mať v pase po celú dobu pobytu. Okrem pasu je nutné aj vízum, ktoré si môžete vybaviť napríklad na indonézskej ambasáde v Bratislave. Je veľmi odporúčané očkovanie proti malárií, žltej zimnici, týfusu, dengue, hepatitíde, cholere.

Destinácie

Články