Nemecko

Oficiálny názov Nemecko (Nemecká spolková krajina)
Hlavné mesto Berlín
Štátne zriadenie parlamentárna spolková republika
Náboženstvo rímskokatolícka cirkev (juh, západ), Nemecká evanjelická cirkev (sever, východ), protestanti
Úradný jazyk nemčina
Časový posun (UTC+1)/(UTC+2) (zimný/letný)

Zvyky

Je úplne bežné objednať si v reštaurácii k jedlu pohár vody. Ak však o pohár vody požiadate v Nemecku spravidla vám prinesú minerálku. V Nemecku je netypické piť čistú vodu. Ak budete teda žiadať pohár vody doplňte, že máte záujem o neperlivú vodu. Slabý alkohol teda pivo a víno je povolený už od 14 roku života pod dohľadom dospelých osôb. Konzumácia piva a vína bez dozoru rodičov či dospelých je povolená od 16 rokov. Tvrdšie alkoholické nápoje je povolené predávať osobám po dovŕšení 18 roku života.

Nemci si potrpia na plánovanie a dochvíľnosť. Nikdy nikam nemeškajú. Preto je pre nich aj typické, že na meškajúcu verejnú dopravu večne frflú. Ak vás očakávajú ako hosťa a váš vlak či autobus mešká, ospravedlnia sa vám sami osobne ako hostitelia. Pri meškaní spôsobeného vašou vinou alebo inými okolnosťami určite informujte toho, kto na vás čaká. Nezabudnite sa sami ospravedlniť. Meškanie je totiž kardinálny hriech a osobnou urážkou.

Nemci dbajú na dodržiavanie pravidiel a rešpektujú autority. Dodržujú pravidlá cestnej premávky, predovšetkým rýchlosť či pravidlo pravej ruky. To platí aj pre chodcov. Ak pôjdete cez prechod pre chodcov na červenú, prejdete pravdepodobne sami. Nemci si na pravidlá potrpia a učia ním od mala svoje deti.

V tejto krajine sa stretnete s mnohými vychytávkami spojenými s ochranou životného prostredia. Pre Nemcov je triedenie odpadu prirodzená činnosť. V hoteloch, centrách či obchodných domoch je triedenie odpadu bežné. Nemci sa snažia byť ekologický vo všetkých smeroch.

Nemecko leží medzi územím Severného mora a Alpami. Má viac ako 10 000 miest pričom každé z nich má nezameniteľný charakter. Nemeckým mestám sa prisudzuje mnoho prívlastkov: pulzujúce metropoly, architektonické skvosty, historické pamätihodnosti, obrovské nákupné pešie zóny či bohatý nočný život.

História a pamiatky

V krajine sa nachádza veľa oblastí so štatútom Svetového dedičstva UNESCO. Ide presne o 37 oblastí či pamiatok. Históriou Nemecko priam dýcha.

Najzaujímavejšie miesta:

  • Brandenburská brána - najznámejšia pamätihodnosť hlavného mesta
  • Berlínsky múr – symbol studenej vojny
  • Kolínsky dom taktiež nazývaný katedrála svätého Petra
  • Checkpoint Charlie – hraničný priechod, ktorý spájal v minulosti americký sektor so sovietskym
  • Neuschwanstein – najnavštevovanejší zámok, ktorý sa nachádza v Allgäu, tento zámok bol dejiskom mnohých filmových scenárov a dokonca inšpiráciou pre Walta Disneyho pri stvárnení zámku v rozprávke Šípková Ruženka

Príroda a výlety

Mnohotvárna a pestrá flóra Nemecka zaručuje nezrovnateľné zážitky. 16 národných parkov s prekrásnymi ale aj ohrozenými prírodnými krajinami, rozmanitou faunou aj flórov sú ako stvorené na rekreáciu. Bavorský národný park Berchtesgaden vzdialený len 20 kilometrov od Salzburgu ponúka mnoho možností kultúrneho či športového vyžitia. Nemecko je krajina popreplietaná cyklotrasami, ktoré tých najvytrvalejších dovedú až do horských oblastí. Cyklotrasy sa tiahnu pozdĺž riek, viníc, metropol a romantickej prírody. Adrenalínové zážitky na seba nenechajú dlho čakať. Vlny SevernéhoBaltického mora sú na surf ako stvorené. Plavby loďou či už riekou alebo morom sú skvelým tipom na výlet. Nemecko má najviac zoologických záhrad na svete až 400 zoo.

Nemecká kuchyňa

Nemecká gastronómia je pre každý región jedinečná. Nemci majú viac ako 600 druhov chleba, 1200 druhov pečiva a viac ako tisíc typov klobások a párkov (wurst). Medzi typické špeciality patria:

  • Bratwurst – klobásky určené predovšetkým na gril
  • Eintopf – tradičné jedlo z jedného hrnca, ktorého základ tvorí hustá zeleninová polievka
  • Kartoffelsalat – všetkým známy zemiakový šalát, ktorý sa však v Nemecku podáva teplý

Každého správneho Nemca stretnete s krígľom v ruke. Bier (pivo) je ich hrdosťou. Toto spojenie gastronómie rôznych oblastí prináša mnoho festivalov.

Doprava

Dopravná infraštruktúra je v Nemecku moderná a rozmanitá. Najväčšie letisko sa nachádza vo Frankfurte nad Mohanom. Skvelou voľbou je aj železničná doprava. Krajina disponuje vysokorýchlostnými vlakmi ICE = Inter City Express, ktoré dosahujú rýchlosť až 300 km/h. Vo väčších mestách je dobrou voľbou podzemná preprava – metro.

Na čo nezabudnúť pred cestou?

Ak sa vyberiete do tejto čarovnej krajiny postačí vám občiansky preukaz. Mladším cestovateľom pribaľte pas. Colné predpisy sú primerané. Do krajiny je možné priviezť predmety, potraviny a nápoje v množstve primeranom dĺžke a charakteru pobytu. Nemecká krajina je charakterom veľmi príbuzná Slovensku, preto sa nemusíte na cestu špeciálne pripravovať. Ak sa však vyberiete do horských oblastí odporúča sa očkovanie proti encefalitíde z dôvodu veľkého výskytu kliešťov.

Destinácie

Články