Francúzsko

Oficiálny názov Francúzska republika
Hlavné mesto Paríž
Štátne zriadenie poloprezidentská republika
Náboženstvo rímsko-katolícke, islam
Úradný jazyk francúzština
Časový posun (UTC+1/UTC+2) (zimný/letný)

Zvyky

Pri stolovaní treba počkať na vyzvanie hostiteľa predtým, než začnete jesť. Zdvorilé je nenechať nič na tanieri a neopierať sa lakťami stola.

Nezľaknite sa, ak sa Vás Francúzi spýtajú nejakú otázku. Nepovažujte to ako drzé, prejavujú tým o Vás záujem

Pri záujme zaplatiť účet nikdy nemávajte na čašníka. Je to považované za veľmi neslušné a arogantné. Namiesto toho radšej požiadajte o účet gestom, akoby ste písali.

Pred návštevou je dobré zvážiť, či prinesiete so sebou fľašu vína. Niekde to môžu považovať za milé a zdvorilé, no napríklad v Paríži, kde majú rodiny doma veľkú zásobu vína, to môžu pochopiť tak, že nemajú dobrý vkus.

Francúzsko je demokratický štát, ktorý sa nachádza na západnej strane Európy, kde ho obmýva Atlantický oceán. Už dlhé roky patrí medzi vyhľadávané turistické strediská a to vďaka svojej histórií, hlavnému mestu, umením, kultúrou, krásnymi ostrovmi a Pyrenejskými alebo Alpskými horami.

História

Francúzsko má, čo sa týka dejín, toho v ponuke veľa. V minulosti nastalo mnoho udalostí, ktoré ovplyvnili nielen vývoj tejto krajiny, ale aj celý svet, vďaka čomu tu môžete nájsť množstvo pamiatok, politických a vojnových príbehov napríklad o Napoleónovi, Galoch, Frankoch alebo o bitke pri Waterloo.

Fauna

Vzhľadom k prírodným podmienkam môžeme v krajine nájsť na rôzne druhy živočíchov, od morských až po horské. Nájdete tu napríklad medvede, vlky, kozorožce, plameniaky, volavky. Zaujímavú Faunu má ostrov Korzika,  ktorá bola prispôsobená tunajším prírodným podmienkam. Vyskytuje sa tu napríklad Orlosup bradatý s rozpätím krídel až 2,8 m, vzácne druhy žáb, jašterice alebo korytnačky.

Flóra

Na severe krajiny sa nachádzajú prevažne nížiny, no asi 26% celého povrchu tvoria lesy, čo ju zaraďuje po Švédsku a Fínsku do najlesnatejšej krajiny v Európskej Únií. Francúzsko sa môže pýšiť až 136 druhmi stromov. Ihličnaté lesy najčastejšie nájdeme južne od mesta Bordeaux. V krajine sa takisto nachádza množstvo olivovníkov, dubov, tymiánov.

Gastronómia

Francúzska kuchyňa je zdravá, voňavá a plná originálnych chutí. Z jedál Vám vie ponúknuť tie najlepšie špeciality a pri návšteve krajiny je povinnosťou ochutnať niečo z menu. Čo sa týka samotných jedál, tie sa bohaté na pečivo, morské špeciality, veľa druhov syra a v neposlednom rade treba spomenúť aj víno, ktoré sa dá nazvať ako typický symbol Francúzska.

Čo je dobré vedieť

Do Francúzska ako krajiny Európskej Únie môžete vstupovať bez zvláštnych obmedzení. Pri ceste autom je nutný vodičský a technický preukaz. Slovenský občan má teda nárok aj na neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade núdze.

Destinácie

Články