Veľká Koralová Bariéra

Zvyky

Austrálčania sú pri konverzácií veľmi strohí, priami. Netreba to chápať ako urážku a drzosť, pre nich je to bežné. To, čo hovoria myslia úprimne a bez skrytých významov.

Prepitné nie je rozšírené tak, ako napríklad v USA alebo v Európe. Dáva sa výnimočne, napríklad v lepších reštauráciách sa dáva asi 10%.

Austrálčania patria medzi zvedavých, priateľských a nápomocných ľudí s dobrým srdcom. Pri návšteve veľmi rýchlo nadviažete kontakt či už v bare, parku alebo pri grilovaní. Nikdy však pri vtipkovaní nepoužívajte rozdiely etnických skupín.

Ročné obdobia v Austrálii sú opozitom tých Európskych. Preto ak sa vydáte cez Vianočne sviatky do tejto krajiny, môžete si so sebou vziať plavky a slnečné okuliare. Darčeky môžete rozbaľovať pri horúčavách na pláži.

Najväčší organizmus na svete

Nachádza sa v Koralovom mori pri severovýchodnom pobreží Queenslandu a je ju vidieť až z vesmíru. Je to najväčší koralový útes na svete a zároveň najväčšia konštrukcia tvorená živým organizmom. Preto niet divu, že je  veľmi obľúbeným turistickým centrom. Miestny ekosystém sa vyvíjal tisícky rokov.  V roku 1975 tu vznikla rezervácia The Great Barrier Reef Marine Park. Okrem koralov sa tu nachádzajú aj vraky a majáky.

Články