Zvyky

Otváracie hodiny v Rakúsku sú zákonom stanovené na pondelok až piatok od 05:00 do 21:00, v sobotu do 18:00. V nedeľu a počas štátnych sviatkoch sú všetky obchody i inštitúcie zatvorené. Samozrejme s výnimkou miest súvisiacich s cestovaním ak letiská, železničné stanice a pod. 

V Rakúsku sa treba za poskytnutú kvalitu služieb patrične odvďačiť. Platí tu nepísané pravidlo, že v hotelovom bare by ste mali utratiť primeranú čiastku počas ubytovania. Primeraná čiastka – cena ubytovania vynásobená počtom hviezdičiek hotela podelená číslom desať. V reštauráciách či baroch je tringelt 5 – 10 % primeraný. 

Rakúske obyvateľstvo je stále veľmi formálne. Zaužívaný pozdravom je ,,Grüß Gott“, ale aj nám známe a zvučnejšie ,,Servus“. Medzi kliše tu určite ešte nepatrí ani bozk na ruku dáme patriaci dáme.

Mozartovo mesto

Veľkoleposť tohto mesta vyzdvihuje už samotný hrad s prívlastkom najväčšieho hradu Strednej Európy zachovaného v pôvodnom stave, ktorý sa vypína nad mestom. Staré mesto je malebné, no však svojou dominanciou sa dostalo do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Salzburský dóm je najvýznamnejším stavebným dielom mesta. Tu sa konal krst umelca Wolfganga Amadea Mozarta. V meste sa nachádza aj jeho rodný dom pričom stopy Wolfganga Amadea Mozarta nájdete priam všade. 

Články