Klagenfurt am Wörthersee

Zvyky

Otváracie hodiny v Rakúsku sú zákonom stanovené na pondelok až piatok od 05:00 do 21:00, v sobotu do 18:00. V nedeľu a počas štátnych sviatkoch sú všetky obchody i inštitúcie zatvorené. Samozrejme s výnimkou miest súvisiacich s cestovaním ak letiská, železničné stanice a pod. 

V Rakúsku sa treba za poskytnutú kvalitu služieb patrične odvďačiť. Platí tu nepísané pravidlo, že v hotelovom bare by ste mali utratiť primeranú čiastku počas ubytovania. Primeraná čiastka – cena ubytovania vynásobená počtom hviezdičiek hotela podelená číslom desať. V reštauráciách či baroch je tringelt 5 – 10 % primeraný. 

Rakúske obyvateľstvo je stále veľmi formálne. Zaužívaný pozdravom je ,,Grüß Gott“, ale aj nám známe a zvučnejšie ,,Servus“. Medzi kliše tu určite ešte nepatrí ani bozk na ruku dáme patriaci dáme.

Rakúsky Karibik

Najväčším klenotom mesta je jazero Wörthersee, ktoré nesie prívlastok najteplejšieho alpského jazera. Bonusom najobľúbenejšieho rakúskeho jazera je jeho najväčšia neprímorská pláž Rakúska, kde si nielen oddýchnete, ale vyžijete sa tak ako športovo tak aj kultúrne. Mesto sa pýši aj jedným z najkrajších historických centier a najvyššou drevenou rozhľadňou na svete.

Články